Városlista
2024. április 30, kedd - Katalin, Kitti

Hírek

2013. November 06. 14:22, szerda | Külföld
Forrás: MTI

FT: milliárdos bankbírságokat szabhat ki az EU a kamatmanipuláció miatt

FT: milliárdos bankbírságokat szabhat ki az EU a kamatmanipuláció miatt

Többmilliárd eurós bírságokat is kiróhat az EU azokra a bankokra, amelyek részesei voltak két alapvető fontosságú globális irányadó kamat manipulálásának - írta a szerdai Financial Times.

A londoni gazdasági napilap online kiadásának értesülései szerint a Royal Bank of Scotland (RBS), a Deutsche Bank és a Société Générale már a jövő hónapban fizethet. Az ügy rendezését célzó tárgyalásokban részt vett a JP Morgan, az HSBC és a Crédit Agricole is, ám ezek a bankok végül nem írják alá a rendezésről szóló közös egyezséget, és valószínűleg hivatalos vádemeléssel néznek majd szembe, amely később szintén pénzbírságról szóló ítélethez vezethet - írta a Financial Times.
A bankokat a lapnak nyilatkozó források szerint azzal vádolják, hogy az irányadó három hónapos euróövezeti bankközi eurókamat (Euribor), illetve a japán jenre számolt Libor, vagy mindkét kamat manipulálásával nyerészkedtek.
A brüsszeli bizottság elvileg összesen akár 5 milliárd euró bírságot is kiszabhat a vétkesnek talált bankokra, bár a lap által idézett bennfentesek szerint a büntetés végső összege kisebb is lehet ennél.
Az azóta globális botránnyá vált, és már eddig is többmilliárdos bírságokhoz vezető ügy közvetlen előzményeként a brit pénzügyi felügyelet még tavaly nyáron feltárta, hogy a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays kereskedői a 2008-2009-es pénzügyi válság előtt és alatt manipulálták a globális, illetve az euróövezeti irányadó bankközi kamatlábakat, a Libort és az Euribort.
A manipuláció célja a hatósági gyanú szerint a pénzügyi válság előtt a Libor profitnövelő célú emelése volt, a válság elhatalmasodása után pedig a Barclays már inkább a bankközi hitelezés fő kamatlábának csökkentésével próbálkozott, igyekezve leplezni, hogy a cég milyen mértékű piaci stressz alatt állt.
A Libor - London interbank offered rate - a naponta megállapított londoni bankközi kamatláb, amelyet a kereskedelmi bankok által saját nagybani hitelköltségükről beterjesztett becslések alapján rögzítenek londoni idő szerint minden kereskedési nap délelőttjén. Ez a globális nagybani likviditáspiac legfontosabb irányadó kamatlába, amely pénzügyi szolgáltatói adatok szerint 360 ezer milliárd dollár összértékű globális pénzügyi tranzakcióhoz szolgál referenciakamatként. Ez a világgazdaság éves hazai össztermékének (GDP) több mint az ötszöröse.
A Libor közvetlenül befolyásolhatja a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók közötti pénzügyi tranzakciók értékét, a befektetési bankok által terjesztett szintetikus termékek - vagyis a többféle befektetési eszközből összeállított csomagok - és számtalan egyéb származékos ügylet árfolyamát.
A világ egyik legtekintélyesebb jegybankja, a Svájci Nemzeti Bank irányadó kamatcélja is a svájci frankra számított három hónapos londoni bankközi kamat.
Az ügyben még tavaly megszületett első szankció alapján a Barclays a brit pénzügyi felügyeletnek és a befektetési termékek piacát is felügyelő amerikai árutőzsde-hatóságnak összesen 290 millió font (több mint 100 milliárd forint) bírságot fizetett.
Azóta azonban a vizsgálat kiterjedt számos más bankcsoportra, köztük a Royal Bank of Scotlandre is, hasonló kamatmanipulációs tevékenység gyanújával.
Az RBS-re a brit felügyelet ez év elején 87,5 millió font, az amerikai igazságügyi minisztérium 300 millió font büntetést rótt ki.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Külföld

Romlott áprilisban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban

Áprilisban a várt javulás helyett romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG ECFIN (Directorate General for Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése

2024. Április 29. 06:00, hétfő | Külföld

Hivatalos meghívásra előre be nem jelentett látogatást kezdett Elon Musk Kínában

Elon Musk, a Tesla elektromosautó-vállalat vezetője a kínai nemzetközi kereskedelmi tanács meghívására előre be nem jelentett látogatást kezdett vasárnap az ázsiai országban, és találkozik magas rangú kínai vezetőkkel -

2024. Április 28. 08:59, vasárnap | Külföld

Épületek tucatjai semmisültek meg a tornádókban az Egyesült Államok középső részén

Többen megsérültek és lakóépületek tucatjai semmisültek meg az Egyesült Államok középső részén tomboló tornádókban - derült ki a helyi idő szerint szombat reggeli összegzésekből.