Városlista
2025. július 26, szombat - Anna, Anikó

Hírek

2015. Május 05. 12:00, kedd | Életmód
Forrás: MTI - fotó: illusztráció

Kézhigiénés világnap - Fontos a gyakori, alapos, szappanos kézmosás

Kézhigiénés világnap - Fontos a gyakori, alapos, szappanos kézmosás

A gyakori, alapos, szappanos kézmosás fontosságára hívja fel a figyelmet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) a kézhigiénés világnapon, május 5-én.

Emlékeztetnek, hogy a fertőző betegségek 80 százaléka közvetlen érintkezés útján terjed, és a külső környezettel közvetlenül érintkezésbe kerülő bőrfelszínek közül a kéz tekinthető a legszennyezettebbnek, esetenként a legfertőzőbbnek. Ezért a gyakori, alapos szappanos kézmosás a fertőzések megelőzésének egyik legegyszerűbb módja.

Néhány óra leforgása alatt akár 500-1000 baktérium is megtelepedhet tenyerünkön és az ujjainkon. Egyes baktériumok akár órákig, hetekig képesek életben maradni és fertőzni.

Piszkos kéz által a legkönnyebben légúti fertőzések (nátha, influenza, tüdőgyulladás), hasmenéses megbetegedések és bizonyos típusú májgyulladások terjednek.

A baktériumok és vírusok terjedésének megakadályozásához a szappanos kézmosás a legjobb, legegyszerűbb és leghatékonyabb eszköz. Alapos kézmosással, kézfertőtlenítéssel a hasmenéses megbetegedések csaknem fele, a légúti fertőzések mintegy negyede megelőzhető.

Felhívják a figyelmet arra is, hogy a kézmosásnak különös jelentősége van az egészségügyi ellátóhelyeken, szociális intézményekben. Felidézik, hogy Semmelweis Ignác felfedezése a kézfertőtlenítés fontosságáról napjainkban is éppúgy érvényes, mint saját korában.

Az egészségügyi ellátással összefüggésben Európában és ezzel együtt Magyarországon is az antibiotikum-rezisztencia jelenti a legnagyobb betegbiztonsági kockázatot: világszerte egyre gyakrabban fordulnak elő a különböző gyógyszereknek ellenálló baktériumok. Az ilyen kórokozók kialakulásában a helytelen, illetve túlzott antibiotikum-alkalmazás játszik szerepet. Egy esetleges fertőzés megelőzésében, illetve a terjedés megfékezésében a helyes kézhigiénés gyakorlatnak van kiemelt szerepe - olvasható az ÁNTSZ közleményében.

Az Országos Epidemiológia Központ a közelmúltban több alkalommal tartott gyakorlattal egybekötött továbbképzést a kézfertőtlenítésről a szociális ellátást nyújtó intézményekben dolgozóknak, amelynek eredményeként az utóbbi években jelentős mértékben emelkedett az alkohol alapú kézfertőtlenítő szerek alkalmazása.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2009-ben kampányt indított "Ments életeket: moss kezet!" jelszóval, azóta minden évben május 5-én van a kézhigiénés világnap, amelyhez Magyarország 2010-ben csatlakozott.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 25. 07:44, péntek | Életmód

Ma még napos, szombattól egyre felhősebb, esősebb idő várható

Pénteken és szombaton napközben még meleg időre és sok napsütésre, szombat éjszakától azonban egyre többfelé esőre, záporra és zivatarra, valamint lehűlésre számíthatunk a hétvégén

2025. Július 24. 07:31, csütörtök | Életmód

Országos szinten folytatódik a városi erdők fejlesztése

2025. Július 22. 07:33, kedd | Életmód

Figyelem, leveskockát hívtak vissza a forgalomból

Több magyarországi vállalkozáshoz is eljutott az a vietnámi leveskocka, amit nem jelölt szójaallergén-tartalom miatt vissza kellett hívni a forgalomból