Városlista
2026. január 27, kedd - Angelika

Hírek

2022. Február 05. 18:07, szombat | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Megérkeztek Lengyelországba a csaparterősítést előkészítő amerikai katonák

Megérkeztek Lengyelországba a csaparterősítést előkészítő amerikai katonák

Megérkeztek a délkelet-lengyelországi Rzeszów repülőterére az amerikai katonai kontingens bővítésének előkészítésével megbízott első katonák

- közölte szombaton a lengyel közszolgálati hírtelevízió (TVP Info) a katonai szóvivőre hivatkozva. Washington szerdán jelentette be, hogy az orosz-ukrán feszültség miatt átmeneti jelleggel újabb katonákat küld az Észak-Karolina állambeli Fort Bragg támaszpontról Lengyelországba. A varsói nemzetvédelmi tárca közleménye szerint 1700 fős kontingensről van szó.

Szombat délelőtt egy kisebb katonai személyszállító repülővel az előkészítő csoport néhány tagja, valamint a telepítendő kontingens parancsnokainak egy része is megérkezett a rzeszówi repülőtérre - közölte az újságírókkal az illetékes katonai szóvivő, Przemyslaw Lipczynski. Egy újabb csoport feltehetőleg vasárnap száll le - tette hozzá.

A varsói nemzetvédelmi tárca már péntek este tett közzé fényképeket az első, Rzeszówban landolt amerikai repülőgépekről. A TVP Info szerint eddig összesen nyolc, a katonai misszió logisztikai előkészítésével megbízott csoport tagjait szállító gép érkezett meg.

Bejelentések szerint Washington összesen mintegy 2000 katonát küld Lengyelországba és Németországba, ezenkívül a Németországban állomásozó, úgynevezett Stryker századhoz tartozó körülbelül 1000 katonát vezényel át Romániába.

Pawel Soloch, a lengyel államfői hivatal kötelékében működő nemzetbiztonsági iroda (BBN) főnökének csütörtöki közlése szerint a csapaterősítés keretében érkező amerikai katonák Lengyelország keleti részén fognak állomásozni. Telepítésük pontos helyszínét a hatóságok egyelőre nem ismertették.

Lengyelországban és a három balti országban 2016 óta állomásoznak állandó, rotációs jelleggel a NATO, ezen belül az Egyesült Államok csapatai. Varsó és Washington 2020 augusztusában arról állapodott meg, hogy legalább ezerrel, 5500-ra növelik az amerikai kontingens létszámát.

A lengyel sajtó szerint jelenleg mintegy 4500 amerikai katona van Lengyelországban, általában az ország nyugati részében elhelyezett bázisokon. Amerikai katonák ezenkívül az északkelet-lengyelországi Elblagba és Orzyszba telepített többnemzetiségű NATO-alakulatokban is szolgálnak. Orzyszban mintegy 800 fős amerikai kontingens állomásozik, Elblagban pedig a NATO keleti szárnyára telepített nemzetközi zászlóaljak tevékenységét felügyelő északkeleti hadtestparancsnokságon dolgoznak amerikai tisztek.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 27. 07:36, kedd | Külföld

Teherforgalmi határátkelőket zártak le balkáni fuvarozók az EES bevezetése miatt

osznia-Hercegovina, Szerbia, Montenegró és Észak-Macedónia fuvarozói hétfő délben blokád alá vonták az Európai Unióval közös teherforgalmi határátkelőhelyeket - közölték az érintett szakmai szervezetek.

2026. Január 26. 07:04, hétfő | Külföld

Forrnak az indulatok az USA-ban, miután lelőttek egy tüntetőt

Alapos vizsgálatot ígért Kristi Noem amerikai belbiztonsági miniszter vasárnap, miután egy nappal korábban egy határőrségi ügynök dulakodás után lelőtt egy tüntetőt, aki a feltételezés szerint fegyverrel fenyegetőzött.

2026. Január 24. 08:14, szombat | Külföld

Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé

Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé – jelentette be Donald Trump amerikai elnök, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy nem lesz szükség a hajók bevetésére.

2026. Január 22. 07:38, csütörtök | Külföld

Az EU-Mercosur-megállapodás jogszerűségét vizsgáltatja az Európai Parlament

Úgy döntött az Európai Parlament szerdán, hogy kikéri az Európai Unió Bíróságának jogi véleményét, összhangban áll-e az EU-Mercosur-megállapodás az uniós alapszerződésekkel.