Városlista
2026. május 3, vasárnap - Tímea

Hírek

2012. Szeptember 25. 05:00, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Öngyilkos lépés lenne a devizaalapú kötvénykibocsátás az IMF-megállapodás előtt

Öngyilkos lépés lenne a devizaalapú kötvénykibocsátás az IMF-megállapodás előtt

Elhamarkodott döntés volt a megegyezés előtt, augusztusban végrehajtott magyar jegybanki kamatcsökkentés, de a jó külpiaci hangulat miatt végül szerencséje volt a magyar döntéshozóknak. Ugyanígy, az IMF-megállapodást megelőzően nagy hiba lenne a tisztán piaci alapon történő adósságfinanszírozás - vélik a Societe Generale francia bankház és a Budapesti Gazdasági Forum konferencia szakértői.

Az elemzők nem számítanak gyors megállapodásra, de ha az megszületne, akkor akár óriási összegek is megmozdulnának a magyar kötvénypiac irányába, ami jelentősen könnyítene az államadósság finanszírozási terhein.

A bankház szerint az augusztusi kamatcsökkentés elhamarkodott és félrevezető volt, amit a piaci szereplők nem fogadtak jól. Abban az időszakban következett ugyanis be a lépés, amikor a nemzetközi befektetői környezet még meglehetősen bizonytalan volt. Jelentős tér van még a kamatcsökkentésre, de ezeket a lépéseket óvatosan kellene végrehajtani; ideális esetben csak azt követően, hogy megszületett a kormány és az EU/IMF közötti hitel-megállapodás. Ugyanakkor az is igaz, hogy a magyar hatóságoknak szerencséjük volt: a nemzetközi befektetői környezet ugyanis jelentősen javult időközben, ami azt jelenti, hogy sokkal nagyobb az étvágy a kockázatosabb eszközök iránt. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a magyar kötvényhozamok még tovább süllyedhetnek a fundamentális jellegű kockázatok ellenére is.

A megegyezést megelőző; továbbra is tisztán piaci alapon történő adósságfinanszírozást; devizaalapú kötvénykibocsátás kockázatos és elhibázott lépésnek tartja a bankház.

„Magyarországnak minél hamarabb IMF-programra lenne szüksége, de igencsak frusztráló azt látni, hogy ennyire lassan haladnak az egyeztetések. Az egész folyamat addig tart, amíg a kormány el nem dönti, hogy mit akar. Amennyiben a kormány valódi elszántságot mutatna a megállapodás megkötéséhez, akkor az egész elég gyorsan megtörténhetne, de most azt sejtem, hogy ez nem valószínű” – mondta Benoit Anne, a Societe Generale feltörekvő piaci stratégiákért felelős részleg vezetője. Amennyiben megszületne a hitelkeretről szóló megállapodás, az államadósság finanszírozási terhei jelentősen könnyebbé válnának, mivel úgy gondolom, hogy óriási befektetői étvágy jelentkezne a forintalapú államkötvények iránt, amely leszorítaná a hozamokat” – tette hozzá a szakértő.

A forint kilátásait illetően a SocGen továbbra is negatív. A mostani nagy piaci hangulatjavulásban a forint alulteljesítő volt az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos bizonytalanságok miatt. Az eurózóna felőli pénzügyi fertőzési kockázatok csökkentek, de egy hír kapcsán bekövetkező hangulatromlás továbbra is kialakulhat, amit megszenvedhet a forint.

„A bankház láthatóan azt a jegybanki felfogást tartja hitelesnek, mely szerint, amíg bizonytalan a környezet, addig a kamatpolitikának a horgony szerepet kellene betölteni. Éppen ezért a bankház forintkilátásokról alkotott véleménye abban az esetben fog megváltozni, ha a kormány aláírja a megállapodást az EU/IMF párosával és ha ezzel együtt a globális kockázati étvágy sem kezd el újra csökkenni” – hangsúlyozta Madár István, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Budapesti Gazdasági Fórum 2012 konferencia moderátora.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 02. 14:00, szombat | Belföld

Tanács Zoltán: szabad tudomány nélkül nincs szabad ország

Új fejezetet kell nyitni a kormány és a tudomány viszonyában, olyan oktatási rendszert kell építeni, amely képes kinevelni a 21. század tudósait, szabad tudomány nélkül nincs szabad ország

2026. Május 02. 09:11, szombat | Belföld

Választás 2026 - Jogerős az országgyűlési választás eredménye

Jogerőssé vált az április 12-ei országgyűlési választás eredménye, miután a Kúria a választás országos listás eredményét megállapító határozat ellen benyújtott két jogorvoslati kérelmet elutasította pénteken.

2026. Május 01. 13:00, péntek | Belföld

Lázár János: nagy vereséget szenvedtünk, nagy munka lesz a Fidesz megújítása

Nagy vereséget szenvedett a Fidesz-KDNP, az okokat világosan látják, de azok pontos megértése és kezelése nagy munka lesz, ahogyan a Fidesz megújítása is