Hírek
2012. Január 27. 08:03, péntek |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Százezrek kapják el a leprát
Habár a közelmúltban világszerte jelentősen és tartósan csökkent a leprás megbetegedések száma, a fertőzés elleni harcot még nem sikerült megnyerni:
az elmaradott és fejlődő országokban évente továbbra is több mint 200 ezer ember kapja el a kórt – közölte csütörtökön, a lepra világnapját megelőzően Joseph Kawuma, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkatársa, a Missio segélyszervezet tanácsadója.
A WHO adatai szerint 2010-ben 228 ezer új leprás megbetegedést regisztráltak világszerte, szemben a 2003-as 515 ezerrel. A kór felszámolásában elért jelentős előrelépések ellenére azonban egyes adatok és tendenciák továbbra is aggodalomra adnak okot. Aggasztó jelenség például, hogy nem mutat csökkenést a gyermekek közötti új megbetegedések száma. A segélyszervezet szerint minden tizedik leprás gyermek.
Komoly gond az is, hogy a betegeket az esetek többségében csak későn, a fertőzés előrehaladott állapotában kezdik kezelni, így az sokkal súlyosabb következményekkel jár. A leprás betegek ötöde már az orvosi ellátás megkezdése előtt idegkárosodást szenved, ezért az esetek egyre nagyobb hányadában okoz tartós fogyatékosságot a betegség. Kawuma szerint ennek legfőbb oka, hogy a fertőzöttek a társadalmi kirekesztéstől félve nem mernek orvoshoz fordulni. „Számos országban nem tesznek eleget a leprásokat sújtó hátrányos megkülönböztetés felszámolásáért” – mutatott rá az orvos.
A világon minden második leprás megbetegedést Indiában regisztrálják, a dél-ázsiai országban 2010-ben 126 ezren fertőződtek meg – olvasható a WHO jelentésében. Évente tízezrek kapják el a leprát Brazíliában és Indonéziában, és Afrika országaiban is jelentős gondot okoz a betegség kezelése.
Habár Európában, Közép-Ázsiában, Oroszországban és Kanadában sikerült teljesen felszámolni a kórt, az utóbbi években egyes fejlett országokban, így az Egyesült Államokban, Japánban és Ausztráliában is regisztráltak új megbetegedéseket. Összesen 130 országban jelentettek új fertőzést 2010-ben.
A Mycobacterium leprae baktérium által okozott, cseppfertőzéssel terjedő betegség kezelésére hatékony, minden országban elérhető gyógyszerek állnak rendelkezésre. A WHO szerint az egyik legfőbb probléma a hosszú lappangási idő, amely akár öt év is lehet. Gyógykezelés nélkül a lepra – amelynek elsősorban a szegény rétegek vannak kitéve – bőr- és ideg-, valamint végtagi és látószervi károsodást okoz.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 28. 16:00, kedd | Belföld
Meghalt Sebő Ferenc előadóművész, zeneszerző, a táncházmozgalom egyik elindítója
Hétfőn kora reggel elhunyt Sebő Ferenc előadóművész, zeneszerző, a táncházmozgalom egyik elindítója - erősítette meg a művész halálhírét Perger László, a Sebő-együttes tagja az MTI-nek.
2026. Április 28. 15:00, kedd | Belföld
Mészáros Csoport: a TV2 eladását a tulajdonosi kör sem piaci, sem nyomott áron nem tervezi
2026. Április 28. 13:00, kedd | Belföld
Megalakult a Fidesz-frakció
Megalakult az új Fidesz-frakció, amelynek névsorát hétfőn Gulyás Gergely frakcióvezető a képviselőcsoport zárt ülése után a Facebook-on tette közzé.
2026. Április 28. 10:00, kedd | Belföld
Magyar Péter: az Orbán-kormány hozzon döntést a NAV jogköreinek bővítéséről
Magyar Péter felszólította a leköszönő Orbán-kormányt, hogy szerdai ülésén döntsön arról:
