Városlista
2025. augusztus 2, szombat - Lehel

Hírek

2017. Május 07. 05:00, vasárnap | Külföld
Forrás: Kokes János, az MTI tudósítója jelenti:

Tüntetést rendeztek Prágában a marihuánafogyasztás legalizálásáért

Tüntetést rendeztek Prágában a marihuánafogyasztás legalizálásáért

Néhány ezer, többségében fiatal ember tüntetett szombaton Prágában a marihuána szabad fogyasztásának törvényi engedélyezéséért. A Million Marihuana March elnevezésű akciót 20. alkalommal rendezték meg a cseh fővárosban.

A marihuánafogyasztás legalizálásának hívei délután a városközpontban lévő Károly téren gyűltek össze, majd a Vencel teret érintve a Moldva folyó Stvanice szigetére vonultak, ahol késő éjjelig kulturális műsor várja a résztvevőket, elsősorban különféle zenekarok lépnek fel. A hosszú menetben több, karneváli alkalmakhoz díszített kocsi is volt, közben zenekarok szórakoztatták a közönséget.

A rendezők szerint a szigeten késő délután már mintegy 8-10 ezer ember gyűlt össze. A rendezvénynek gyakorlatilag zenei fesztivál jellege van, nagyobb incidensekről egyelőre nem érkezett hír. A felvonulás során a rendőrség tucatnyi fiatalt állított elő, a rendőrségi szóvivő szerint tiltott marihuánaárusítással, illetve -fogyasztással összefüggésben.

Csehországban e könnyű drog birtoklása saját célokra nem tilos, nem büntethető. A tüntetők azonban a marihuánatermesztés, -kereskedelem és -fogyasztás korlátlan legalizálását követelték. Országos felmérések szerint a megkérdezett csehek 53 százaléka engedélyezné a marihuána szabad használatát.

2013 áprilisától kezdve a marihuána egészségügyi felhasználása engedélyezett Csehországban. A marihuána alapú gyógyszerek orvosi előírásra lennének kaphatóak a gyógyszertárakban, de a szállítók és az állami hivatalok közötti különféle nézeteltérések miatt az ellátás akadozik, amire a tüntetők transzparenseken hívták fel a figyelmet.

Cseh orvosi szakértők és szociológusok véleménye megoszlik ebben a kérdésben. Az egyik oldal a gyakori fogyasztást nagyon veszélyesnek tartja, míg a másik tábor szerint a kender élvezete kisebb károkat okoz az emberi szervezetben, mint például a rendszeres dohányzás.

Csehországban a marihuána a legelterjedtebb drog, felmérések szerint a 15 és 64 év közötti lakosság mintegy 35 százaléka kipróbálta már. Harminc év alatti fiatalok körében ez az arány 60-70 százalék.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 02. 08:55, szombat | Külföld

Donald Trump atomtengeralattjárókat vezényelt új pozícióba Dimitrij Medvegyev napokban tett kijelentésére reagálva

Donald Trump amerikai elnök atommeghajtású tengeralattjárókat vezényelt új pozícióba pénteken, reagálásként Dimitrij Medvegyev napokban tett kijelentésére.

2025. Július 31. 07:49, csütörtök | Külföld

Hszi Csin-ping: Kína gazdasága továbbra is komoly kihívásokkal néz szembe

Kína gazdasága továbbra is komoly kockázatokkal és kihívásokkal néz szembe - figyelmeztetett Hszi Csin-ping kínai államfő a Kínai Kommunista Párt legfelső döntéshozó testületének szerdai ülésén Pekingben.

2025. Július 30. 07:33, szerda | Külföld

Fegyveres támadás történt egy New York-i felhőkarcolóban, többen meghaltak

Két biztonsági őr és két irodai alkalmazott halt meg a New York-i felhőkarcolóban hétfő este történt fegyveres támadásban – derül ki az erőszakos cselekménnyel kapcsolatban kedden nyilvánosságra hozott részletekből.

2025. Július 29. 07:45, kedd | Külföld

Parajd - Bevezették a Korond-patak vizét a bánya fölött megépített csőrendszerbe

Bevezették hétfő hajnalban az elárasztott parajdi sóbánya fölött folyó Korond-patak vizét az ebből a célból épített csőrendszerbe, és ezzel végéhez közelednek a bányánál zajló sürgősségi munkálatok