Hírek
2012. Január 02. 07:26, hétfő |
Belföld
Forrás: mno.hu
Vészjósló előrejelzés: mi lesz a Balatonnal?
Néhány Balaton-szakértő határozottan állítja: másfél évtized múlva megkezdődhet legnagyobb hazai tavunk kiszáradása – írja a Magyar Nemzet.
A vízügyi szakemberek kitartanak amellett, hogy a természet a jövőben is megoldja a Balaton vízellátását, a klimatológusokat viszont nem győzi meg ez az érvelés.
A Balaton is szerepel azon a listán, amelyet az ENSZ klímaszakértői állítottak össze arról a száz legveszélyeztetettebb helyről, amelyekre a klímaváltozás következtében néhány évszázad múlva már csak fotó emlékeztet. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a nyári csapadék mennyisége Közép-Európában akár harminc–hetven százalékkal is csökken.
A Balaton többször is fenyegetett kiszáradással, de gyakran előfordult, hogy a tó kilépett a medréből, és árvízzel riogatta az alacsonyabb területeken élőket. Pécseli Péter szakaszmérnök, a Balatoni Vízügyi Igazgatóság vezetője és Laki István, a Kis-balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője állítja: a természet a jövőben is megoldja a Balaton vízállásának gondját. Laki István azt viszont aggasztónak tartja, hogy a Balaton immár hetek óta hetvencentis vízállással és zárt zsilipkapukkal várja az égi áldást.
Ha mégis bekövetkezne a klimatológusok prognózisa, akkor nagyon sok károsultja lenne a Balatonnak. A szárazság és a csapadékhiány miatt vészesen zsugorodna a tó víztükre, a vízszintcsökkenés miatt súlyos gondok jelentkeznének a Közép-Dunántúl ivóvízellátásában és a vízi közlekedésben – olvasható a Magyar Nemzetben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 02. 08:40, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 44. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. November 02. 08:37, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: Donald Tusk újabb támadást indított Magyarország ellen
Donald Tusk újabb támadást indított Magyarország ellen - közölte Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
2025. November 01. 08:56, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: Győrben létrejön a hatodik Konfuciusz Intézet Magyarországon
Budapest, Debrecen, Miskolc, Pécs és Szeged után a győri Széchenyi István Egyetemen létrejön immár a hatodik Konfuciusz Intézet is Magyarországon, ami újabb lendületet ad a magyar-kínai együttműködésnek
2025. November 01. 08:55, szombat | Belföld
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: sikeresen zárult az Adaptive Hussars 2025 országvédelmi gyakorlat
Sikeresen zárult a rendszerváltás óta szervezett legnagyobb katonai gyakorlat, az Adaptive Hussars 2025 - jelentette be a honvédelmi miniszter pénteken Budapesten, a gyakorlat zárórendezvényén.

